Ja cilvēks nevēlas būt viens no daudziem, nevēlas pazust pūlī vai papildināt bezpersonisko auto plūsmu, viņš izvēlas tādu mašīnu, kādas vairākumam nav. Ja šī persona nav miljonārs, kas var atļauties sevi apliecināt ar spožu Ferrari, Maybach vai Porsche, tad loģiskākā un ekonomiskākā izvēle ir amerikāņu auto.
ATLAS MOTORS - amerikāņu pārstāvis Latvijā
Viena no nedaudzajām kompānijām, kas nodarbojas ar kvalitatīvu amerikāņu auto importu Latvijā, ir ATLAS MOTORS, kura šogad svin 12 gadu jubileju. Automašīnu tirdzniecība ir viņu biznesa jaunākais atzars, jo vispirms bija serviss, rezerves daļu un riepu tirdzniecība (ATLAS MOTORS ir Goodyear, Uniroyal, General Tire, Hercules, Dunlop4x4 un Barum riepu tiešie pārstāvji Latvijā). "Mums ir spēcīgi un uzticami sadarbības partneri ASV, tāpēc arī uzsākām amerikāņu auto tirdzniecību, jo varam piedāvāt labas automašīnas par samērīgu cenu," saka ATLAS MOTORS komercdirektors Dāvis K. Maksiņš. Amerikāņu auto pircējiem šodien gan ir īpaši jāuzmanās, jo par dempinga cenām visbiežāk tiek pārdotas nopietni avarējušas mašīnas, kuras tepat Latvijā ir nedaudz uzfrišinātas. "Zinot Amerikas auto tirgu, cik tur maksā automašīnas, brīžiem nākas brīnīties, kā Latvijā var pastāvēt šādas cenas," piebilst ATLAS MOTORS auto tirdzniecības vadītājs Igors Lūķis.

Finansiālais aspekts amerikāņa iegādei
Sakarā ar dolāra zemo kursu attiecībā pret latu, daudzi šodien nolemj iegādāties amerikāņu auto, jo domā, ka tagad tas būs ļoti lēti. Igors Lūķis šādu spriedumu sauc par nenopietnu: "Ir jāsaprot, ka labā stāvoklī esošs auto Amerikā nemaksā lēti, un par sviestmaizi arī tagad amerikāņu auto no turienes nevar nopirkt, bet to cilvēki šeit nereti nesaprot. Ir bijuši gadījumi, kad atnāk cilvēks un vēlas, lai viņam atved 1968. gada Ford Mustang, ļoti retu auto, bet viņam ir tikai četri tūkstoši dolāru... Tā tas nenotiek, jo viss maksā tik, cik tas maksā. Vidusmēra publika ir gatava pirkt septiņus, sešus vai piecus gadus vecu auto, jo negrib vai nevar atļauties jaunu auto no salona, bet tai pašā laikā potenciālais īpašnieks nevēlas, lai auto pirms tam būtu bijis lietots Latvijā. Tieši tāpēc mēs nepiedāvājam komisijas auto, bet lietotas automašīnas pa tiešo vedam no Amerikas uz Latviju. Pirms pārdošanas tās tiek pārbaudītas ne tikai ASV, jo mūsu sadarbības partneri ir atbildīgi par mašīnām, kas tiek sūtītas uz Latviju, bet arī mūsu servisā, kur tiek novērsti apzinātie un uzrādītie defekti, ja tādi ir. Protams, atjaunot līdz perfektam un ideālam līmenim nav iespējams, jo lietots auto tomēr ir lietots. Vēl pircējiem ir jāatceras, ka Amerikā mašīnas ar dīzeļdzinējiem ir vidēji par četriem pieciem tūkstošiem dolāru dārgākas nekā benzīnnieki."

Komforts + liels motors + ekstravagants dizains = amerikānis
"Cilvēki arvien biežāk pārliecinās, ka komforts, ko piedāvā amerikāņu auto, ir augstāka līmeņa nekā Eiropas mašīnās, un tāpēc šī tirgus niša ir perspektīva," uzskata Igors Lūķis. "Es esmu pieredzējis, ka amerikāņu auto pērk arī tie, kuri vēlas izcelties - reiz viens jauns, turīgs cilvēks iegādājās Latvijā vienīgo Buick Rendez-vous tikai tāpēc, lai atšķirtos no saviem draugiem, kuriem visiem bija Lexus RX300 vai Mercedes."

Amerikāņu auto ir slaveni ne tikai ar savu izmēru, lielajiem motoriem un pamatīgo komfortu, bet arī no tā visa izrietošo - augsto degvielas patēriņu. "Protams, šie auto ir lieli, ar lieliem motoriem, bet arī Eiropas spēkrati ar analoģiska tilpuma dzinējiem patērē tikpat un ja ne vairāk degvielas. Galvenā atšķirība ir komfortā, kuru sniedz amerikāņu auto. Nenoliedzams ir fakts, ka arī rezerves daļas amerikāņu spēkratam būs lētākas, jo pastāv izvēle starp dažādu ražotāju piedāvājumiem. Latvijā, līdzekļu trūkuma dēļ, nav pierasts, ka braukšanai pa pilsētu ģimene izmanto vienu auto, bet tālākiem izbraukumiem pie dabas - lielāku auto," piebilst auto tirdzniecības vadītājs. "Amerikāņu auto degvielas patēriņš ir visai loģisks un atbilstošs piedāvātajām iespējām - uz šosejas vidējais patēriņš ir 7-8 l uz 100 km, bet pilsētā - 16 l/100 km. Taču tai jābūt paša cilvēka izvēlei - vai viņš to var atļauties vai nē.
Arī lielās amerikāņu retro mašīnas var nodēvēt par benzīna kapsētām, taču tie nav ikdienas auto. Svētdienas rītā īpašnieks to izbrauc no garāžas, nopulē un aizbrauc uz tuvējo tirdzniecības centru iepirkties, tā teikt citus apskatīt un sevi parādīt. Ikdienai viņam, loģiski, ir cits auto.”

Kuri ir tautā mīlētākie amerikāņi?
"Līdz šim eksotisku vai ekskluzīvu auto pasūtījumu mums nav bijis, ievedam Latvijas tirgū pieprasītākos modeļus - Dodge Stratus, Chrysler Concorde, Chrysler Intrepid, Chrysler Cirrus, kas ir vidējās un lielās klases sedani ar lielu salona ietilpību, centrālo atslēgu, kondicionieri u.c. ekstrām. Tas liecina, ka cilvēki ir sākuši pirkt komfortu, un šie spēkrati neizceļas ar pārmērīgu degvielas ēdelīgumu. Pielāgojoties tirgum, esam sākuši ievest arī minivenus Chrysler Voyager, Dodge Caravan, Chevrolet Venture, Ford Windstar u.c. Pasūtīt iespējams gandrīz jebko, bet tukšu gaisu mēs negrābstām - mums ir partneri Amerikā, kuri sameklē vēlamo auto. Tikai jāņem vērā, ka ne vienmēr iespējams atrast kāroto auto, jo var gadīties, ka šādi modeļi tirgū uz to brīdi vienkārši nav pieejami," pastāstīja Igors Lūķis.

Jautāts, kurā štatā ir vislabākās mašīnas, Igors Lūķis norādīja, ka auto lietošanas vietai nav tik liela nozīme, lai gan atšķirības esot. "Skaidrs, ka Aļaskā ir savādākas prasības nekā Kalifornijā, kur automašīnās, vides aizsardzības likuma dēļ, ir četras lambda zondes, lai atgāzu līmenis būtu īpaši zems," viņš komentē. "Ņujorkā savukārt klimats ir līdzīgs kā pie mums, līdz ar to mašīnas varbūt būs vairāk rūsējušas, Teksasā ir vairāk tuksnešainu un smilšainu apvidu, bet gadās, ka teksasietis ar visu savu auto pārceļas uz Ņujorku un tad visa šī rēķināšana vējā. Tāpēc mēs lielāku uzmanību pievēršam nevis tam, no kura Amerikas reģiona ir auto, bet tam, kādā tehniskajā stāvoklī tas ir."

Tiem, kuri vēlas pasūtīt auto no Amerikas, jārēķinās ar vismaz mēnesi ilgu piegādes laiku, jo pēc daudzo drošības pasākumu ieviešanas, katra automašīna tiek rūpīgi pārbaudīta ASV muitā, kas krietni paildzina spēkrata ceļu uz Latviju pie jaunā īpašnieka.

Līga Stirna
"Auto Info"
----------------------
Lietotus amerikāņu automobiļus variet apskatīt ATLASA auto placī.
Lai noskaidrotu iespējas iegūt savā īpašumā sen kāroto spēkratu, lūdzu sazinieties ar ATLAS MOTORS auto tirdzniecības vadītāju Igoru Lūķi pa tālr. 67506463, mob. 29221824 vai e-pastu: igors@atlasmotors.lv